Povedali o nás
Ku učivu pridávajú posolstvo predkov
Na Dni remesiel sa predstavilo až 25 remeselníkov z rôznych kútov Slovenska.
ZUBROHLAVA. Výroba syrových nití, zdobenie kraslíc, pečenie oblátok, vyrezávanie z dreva, práca s drôtom. Tieto a množstvo ďalších zaujímavých činností si mohli deti zo Základnej školy Zubrohlava nielen pozrieť, ale aj vyskúšať.
„Deti si pri pohľade na remeselníkov uvedomili, že kedysi sa na trhu práce uplatnil iba zručný majster,“ hovorí riaditeľka Renáta Pavčová. „Prišli na to, že šikovné ruky, húževnatosť a viera v lepší zajtrajšok im pomáhala prežiť, že tvorivosť každého majstra dokázala zabezpečiť rodinu a vďaka nej mohol svojim deťom dať dostatočné vzdelanie.“
Cieľom vedenia školy, ktoré sa rozhodlo akciu zorganizovať prvýkrát, bolo ukázať deťom, čo vlastne znamená porekadlo remeslo má zlaté dno. Určite ho už počuli niekoľkokrát, no pochopiť ho mohli len tak, že na vlastné oči videli, čo to znamená vyrábať vlastnými rukami krásne výrobky.
„Nech už sa naše deti vyberú akoukoľvek cestou, či už siahnu po zručnostiach predávaných z pokolenia na pokolenie, alebo využijú vedomosti, ktoré získali v škole, nikdy by nemali zabudnúť, odkiaľ pochádzajú. Chceme, aby šírili posolstvo a tradície našich predkov. Veď patriotizmus a vzdelanie by mali ísť ruka v ruke pri výchove dnešného mladého človeka,“ povedala riaditeľka.
Čítajte viac:http://orava.sme.sk/c/7230740/ku-ucivu-pridavaju-posolstvo-predkov.html#ixzz3FORLe7OpMedzi Po úpravách vo vnútri školy prichádza na rad školský dvor.
ZUBROHLAVA. Školáci sa už túto jar budú môcť učiť nielen v triedach, ale aj vonku. Na školskom dvore vzniká veľký drevený altánok.
„Už do školského vzdelávacieho programu sme zaradili environmentálnu výchovu, ktorú chceme vštepovať deťom,“ hovorí riaditeľka Renáta Pavčová. „Vlani sme urobili ekoučebňu v budove školy, teraz robíme druhú vo dvore, vo forme altánku.“ Školáci sa tak budú môcť o prírode učiť nielen za múrmi školy, ale aj vonku. Altánok by mal byť dokončený v priebehu niekoľkých týždňov, chýbať v ňom nebudú ani náučné tabule. „Do budúcnosti by sme chceli urobiť aj náučný chodník, kde by žiaci na vlastné oči videli to, o čom sa učia,“ hovorí riaditeľka.
S úpravami budovy a jej okolia začalo vedenie už vlani. V lete museli robotníci vymeniť v celej škole elektroinštaláciu. Staré hliníkové rozvody skratovali, na niektorých miestach dokonca prehoreli. „Vymenili sme vypínače, svietidlá, v triedach pribudol rozhlas, ktorý sme dovtedy nemali.“ Vyše 20-tisíc eur na kompletnú rekonštrukciu aj s vymaľovaním celého interiéru dalo ministerstvo školstva.
Po dokončení altánku položia robotníci novú dlažbu na prístupový chodník k škole.
Čítajte viac:http://orava.sme.sk/c/7171388/medzi-murmi-sa-o-prirode-uci-tazko.html#ixzz3FOSEQl7MPrastaré knihy v detských rukách
Marec, mesiac knihy, upovedomuje labužníkov slova o kráse knižného bohatstva, ktoré pre nás zanechali naši predkovia.
ZUBROHLAVA. Základná škola sa stala na chvíľu miestom oživenia duchov minulosti, ktorí k nám prehovorili z kníh zapožičaných z osobnej knižnice Mariána Grígľa.
Unikátom, ktorý sa dostal na lavice žiakov, bol Latinský slovník z roku 1714 či iné knihy ešte staršieho dáta, niektoré aj zreštaurované.
Žiaci mali možnosť pocítiť v rukách krehkosť knižného listu, no zároveň pocítiť vážnosť slova Antona Bernoláka, Pavla Országha Hviezdoslava či Jána Hollého.
Zaujímavá bola aj nemecká kniha autentických fotografií, ktoré zachytávajú život Adolfa Hitlera, ale aj knihy o majstroch remeselníkoch.
Kniha je dar ťažko vyčísliteľnej hodnoty. Výstavkou unikátnych kníh priblížila škola žiakom knihy ako poklad, po ktorom by mali siahať, aby ich vnútorné bohatstvo mohlo neustále rásť.
Čítajte viac:http://orava.sme.sk/c/6753997/prastare-knihy-v-detskych-rukach.html#ixzz3FOSnz46b