Zelená škola

Digitálny koordinátor

Nadpis

Digitalny_pomocnik_.pdf

Plán práce školského digitálneho koordinátora v ZŠ Zubrohlava na školský rok 2023/2024

Školský digitálny koordinátor: Mgr. Tibor Adamča

Posledné obdobie je charakterizované veľmi rýchlymi zmenami vo vývoji informačných technológií, ktoré prenikajú do všetkých odvetví ľudskej činnosti a ani výchovno-vzdelávací proces nie je výnimkou. Preto aj proces zavádzania informačných technológií do vzdelávacieho procesu patrí medzi hlavné priority školy. Strategickým cieľom informatizácie na našej škole je implementácia vhodných pedagogických metód s integráciou moderných informačných a komunikačných technológií v procese vzdelávania. Súčasne používať dostupné moderné technológie využívať na publicitu a komunikáciu s verejnosťou prostredníctvom webovej stránky. Využívať učebne s informačno-komunikačnými technológiami aj počas vyučovania neinformatických predmetov a v čase mimo vyučovania na poskytovanie informácií pre žiakov a učiteľov. Skvalitňovať materiálne vybavenie školy prostriedkami IKT a rozvíjať potrebné digitálne kompetencie učiteľov.

Plán práce ŠDK vychádza zo Sprievodcu školským rokom 2022/2023, Plánu práce školy 2022/2023, Inovovaného školského vzdelávacieho programu a Štátneho vzdelávacieho programu.

Úlohy ŠDK:

Úlohou školského digitálneho koordinátora (ďalej len „ŠDK“) je  monitorovať, koordinovať a metodicky usmerňovať proces informatizácie na škole, spolupracovať s vedením školy s dôrazom na informatizáciu a vzdelávanie prostredníctvom digitálnych technológií s cieľom podporiť transformáciu vzdelávania a školy pre 21. storočie, respektíve digitálnu budúcnosť, ŠDK bude rovnako zabezpečovať poradenstvo a odbornú pomoc v oblasti zavádzania nových digitálnych metód do vzdelávania a spätnú väzbu pedagogickým zamestnancom školy v uplatňovaní a využívaní digitálnych metód, foriem a didaktických prostriedkov vo výchove a vzdelávaní, poradenstvo v rámci digitálnych technológií, administráciu online testovaní či dostupnosť externých vzdelávacích zdrojov. Okrem toho tiež zabezpečuje  vzdelávanie zamestnancov v oblasti využívania digitálneho obsahu alebo foriem práce s digitálnym obsahom, aktuálny digitálny materiál ku vzdelávacím štandardom vyučovacích predmetov alebo vzdelávacích oblastí, či pravidelnú informovanosť o aktuálnych možnostiach využívania digitálnych technológií vo výchove a vzdelávaní a možnostiach zabezpečenia kybernetickej bezpečnosti.

I. Hlavné metódy a formy práce

• práca na hodinách,
  • práca vo voľno-časových aktivitách,
  •  práca s internetom a počítačovými programami.

II. Úlohy a ich realizácia

1.  Aktualizácia webovej stránky školy.

Termín: priebežne          Zodp: administrátorka webu M.Bugeľová

2.   Využívať vhodný edukačný obsah na elektronických nosičoch a webových stránkach vo vzdelávacom procese: https://zszubrohlava.edupage.org/, www.zborovna.sk, www.digiškola.sk, www.aitec.sk,  www.planetavedomosti.iedu.sk,  www.zodpovedne.sk,  www.aaskola.sk,  www.pomoc.sk  www.pivotanimator.net,  www.ovce.sk,  www.tuxpaint.org, www.akademiaalexandra.sk  a ďalších

Termín: priebežne                                                    Zodp: všetci vyučujúci

3.   Podľa aktuálnej ponuky sa zapájať do súťaží a aktivít, ktoré podporujú využívanie informačných a komunikačných technológií (Baltík, iBobor a pod.)

Termín: priebežne                                                        Zodp: všetci vyučujúci

4. Dbať na propagáciu a informovanosť žiakov ohľadom bezpečného používania internetu aj prostredníctvom internetových stránok (www.bezpecnenainternete.sk,  www.ovce.sk,  www.zodpovedne.sk  a pod.)

Termín: priebežne                                              Zodp: učitelia informatiky

5.  Venovať optimálnu pozornosť využívaniu IKT vo vyučovacom procese a rozvíjaniu digitálnych kompetencií žiakov.

Termín: priebežne                                                      Zodp: učitelia informatiky

6.  Využívať kompetencie z oblasti IKT vo všetkých predmetoch.

Termín: priebežne                                                      Zodp: všetci vyučujúci

7. Podľa aktuálnej ponuky sa zapájať do vzdelávania, e-learningových kurzov, digitálneho obsahu priamo riadených organizácií na použitie počítačov pre svoju prácu a vo vyučovaní.

8. Realizovať školenia na zvýšenie informačných a digitálnych kompetencií učiteľov.

Termín: priebežne                                        Zodp: školský digitálny koordinátor

9.  Posilniť systém online testovania / www.ibobor.sk   / a sústrediť elektronickú výučbu do prostredia, ktoré žiaci poznajú: e-learning na stránke www.aaskola.sk, . www.zszubrohlava.edupage.org .

Termín: priebežne                                                       Zodp: všetci vyučujúci

10. Vysvetľovať na hodinách informatiky pojem kybernetická šikana: vznik, riziká a ochrana.

Termín: priebežne                                                     Zodp: učitelia informatiky

11. Zasielať cez komunikačné kanály  www.zszubrohlava.edupage.org , a mobilnú aplikáciu rodičom a  žiakom ankety na zlepšenie a zefektívnenie vyučovacieho a výchovného procesu.

Termín: priebežne                          Zodp: administrátor webu ZŠ, všetci vyučujúci

12.  Realizovať elektronickú agendu a dokumentáciu školy.

Termín: priebežne                                                                              Zodp: ŠDK

V Zubrohlave , 28.8.2023

Vypracoval Mgr. Tibor Adamča

školský digitálny koordinátor