Rovesnícke vzdelávanie počas Dňa Zeme – spoločne pre našu planétu
Pri príležitosti Dňa Zeme sme sa na našej škole zapojili do rovesníckeho vzdelávania, ktorého cieľom bolo zvýšiť povedomie o ochrane životného prostredia medzi žiakmi. Podujatie prebiehalo formou tematických stanovíšť, na ktorých sa starší žiaci zhostili úlohy lektorov a sprístupnili zaujímavé ekologické a environmentálne témy mladším spolužiakom.
Jednou z hlavných oblastí, na ktorú sme sa počas tohto dňa zamerali, bolo triedenie odpadu – dôležitá súčasť našej dlhodobej práce v rámci programu Zelená škola. Na tomto stanovišti sa Emma a Barbora venovali tomu, ako správne triediť jednotlivé druhy odpadu, prečo je to dôležité, čo sa s odpadom deje po jeho vyhodení a ako dlho sa rozkladá.
Okrem triedenia odpadu si žiaci mohli prejsť aj ďalšie pútavé stanovištia:
- Ropa (Sára a Karolína) – kde sa účastníci dozvedeli o vzniku ropy, jej využití a negatívnom dopade na planétu.
- Erózia a kyslé dažde (Katka a Šarlota) – s dôrazom na prírodné procesy a ich vplyv na pôdu, vodu i lesy.
- Slovenské geografické zaujímavosti (Kika a Júlia) – predstavenie krás a výnimočností našej krajiny.
- Rastlinstvo SR (Nina a Tomáš) – bylinky, stromy, ochutnávka bylinkových vôd a spoznávanie liečivých rastlín.
- Živočíšstvo SR (Laura a Matias) – prehľad živočíšnych druhov, ktoré sú typické pre našu prírodu.
- Kompostovanie, kvetové bomby a med (Laura a Adriána) – praktické ukážky, ako si vyrobiť kvetové bomby, čo všetko môžeme kompostovať a ako rozpoznať falošný med od pravého.
- Zelená škola (Sandra a Adela) – prezentácia celoročných aktivít, do ktorých sa zapájame, vrátane ekoprojektov a zlepšovania školského prostredia.
Okrem stanovíšť sa do Dňa Zeme aktívne zapojili aj naši štvrtáci, ktorí priložili ruku k dielu v školskej záhrade. Spoločne zasadili mrkvu, reďkovku, mätu, jahody, šalviu, materinu dúšku a šalát. Praktickým spôsobom tak prispeli k vytváraniu zelenšieho a zdravšieho školského prostredia, ktoré môžeme neskôr všetci spoločne využiť.
Súčasťou podujatia bola aj zbierka odpadkov po dedine, kde sa žiaci vydali vyčistiť verejné priestranstvá a okolie školy. Zároveň sme sa venovali aj úprave obecnej včelnice, ktorá je dôležitým miestom pre naše environmentálne vzdelávanie a starostlivosť o opeľovače.
Všetky tieto aktivity nám pripomenuli, že každý z nás má v rukách silu meniť svet k lepšiemu – či už ide o vzdelávanie, praktickú prácu v záhrade, alebo starostlivosť o prírodu vo svojom okolí.
Ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa zapojili ako lektori alebo pomocníci, ako aj pedagógom za podporu a organizáciu. Veríme, že táto skúsenosť inšpirovala mnohých z nás k tomu, aby sme sa o našu planétu starali nielen počas Dňa Zeme, ale každý deň.