Deň vody sa na našej škole niesol v znamení zaujímavých aktivít a vzdelávacích stanoviští, ktoré žiakom pomohli lepšie pochopiť dôležitosť vody v našom živote. Tento rok sme sa rozhodli spojiť vyučovanie s témami, ktoré sú nielen ekologické, ale aj praktické – vodu, finančnú gramotnosť a ochranu zdravia. Akcia bola organizovaná ako rovesnícke vyučovanie, kde žiaci 1. – 6. ročníka navzájom spolupracovali a učili sa od seba.
Téma vody a pokusy
Na stanovištiach sa deti venovali rôznym zaujímavým experimentom, ktoré im ukázali, ako voda ovplyvňuje rôzne objekty. Na stanovišti s Tamarkou a Laurou žiaci skúmali správanie sa objektov vo vode, zistili, akú úlohu zohráva hustota vody a vplyv vzduchu na ponáranie sa telies vo vode. Takto sa napríklad pokúšali zistiť, prečo sa vajíčko správa inak v slanej a sladkej vode alebo, aký vplyv má ošúpanie pomaranča na jeho ponáranie sa.
Na ďalšom stanovišti Tomáš a Kaja prezradili „hókus-pókus“ so škoricou a nenamočeným prstom, kde žiaci objavili tajomstvo správania sa škrobu – kedy je tekutý a kedy pevný. Zaujímavý experiment preukázal, prečo voda v sáčku nevytečie, aj keď je prepichnutá ceruzkami. Matias a Samuel sa venovali povrchovému napätiu vody, čo žiakom ukázali prostredníctvom zaujímavých pokusov.
Prepojenie s finančnou gramotnosťou
V rámci Týždňa finančnej gramotnosti boli žiaci v rámci rôznych stanoviští schopní naučiť sa aj to, ako správne hospodáriť s vodou, a zároveň pochopiť dôležitosť udržateľného správania sa. Sáru a Ninu zaujímalo, ako sa priľnavosť kvapiek vody môže prepojiť s finančnou gramotnosťou – skúmali, aké náklady sú spojené s nadmerným využívaním vody, či je drahšia teplá alebo studená voda a schopnosť látok premeniť sa v nich.
Na stanovišti Borisa a Mariána sa deti venovali kapilárnemu efektu a tomu, ako voda stúpa v rastlinách či farebnej dúhe. Okrem toho si žiaci spoločne prepočítali, aké náklady by vznikli pri kúpe farebných kvetov v porovnaní s ich domácim zafarbením. Tento úkon nielen podporil finančnú gramotnosť, ale aj uvedomelosť v oblasti šetrenia a recyklácie.
Zdravie a voda
Adriána a Natália objasnili žiakom riziká spojené s dehydratáciou a aký vplyv na naše zdravie má nedostatok vody. Na pokuse si ukázali, ako môže farba moču naznačiť, že telo je dehydratované a tiež vysvetlili, koľko vody by sme mali denne vypiť, aby naše telo fungovalo optimálne.
Katka a Barbora sa zamerali na dôležitosť čistej vody a ukázali, ako sa vykonáva filtrácia vody, porovnávali čistú a špinavú vodu pod mikroskopom. So Sandrou a Laurou si tiež zopakovali pojmy spojené so Zelenou školou, o vlajku bojujeme v téme ODPAD, a zahrali sa skvelú hru „Spoznaj Zelenú školu“.
Vodná stopa a matematika
Na stanovištiach so Šarlotou a Emmou sa žiaci dozvedeli, čo je to vodná stopa a koľko vody sa spotrebuje pri výrobe rôznych produktov, ako je napríklad čokoláda. Každá trieda vypočítala svoju vlastnú vodnú stopu, čím si ešte viac uvedomila, akú veľkú rolu zohráva šetrenie vodou v každodennom živote. Na záver sa venovali aj matematike – počítali príklady týkajúce sa spotreby a ohrevu vody, čím sa naučili, ako správne narábať s vodou a počítať náklady spojené s jej používaním, čo bolo tiež prepojené s finančnou gramotnosťou.
S Kikou si vytvorili plagáty na ochranu vody a životného prostredia. A bodkou bola hra Kahoot, pri ktorej si žiaci všetky vedomosti získané počas dňa zopakovali.
Deň vody bol skvelou príležitosťou na prepojenie prírodovedných, finančných a zdravotných tém, ktoré žiaci zvládli s veľkým nadšením a záujmom.